cml
04 خرداد 1402 - 14:54

سخنگوی قوه قضائیه:‌ معاضدت قضایی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد

سخنگوی قوه قضائیه‌ گفت: معاضدت سازوکاری در راستای تعیین وکیل در محاکم برای دفاع از افراد مستضعف است و مراجع قضایی و مرکز وکلای قوه قضاییه باید در این راستا همیاری و همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، ‌مسعود ستایشی در همایش سراسری نقش معاضدت در تحقق سند تحول قضایی که در شهرستان محمودآباد برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن دهه ارزشمند کرامت، اظهار کرد: اقدامات موثر و خدمات بسیار ارزشمندی در راستای تحقق فراز‌ها و مولفه‌های موثر در سند تحول در مجموعه مرکز وکلای قوه قضائیه صورت گرفته است.

وی همچنین با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و همچنین روز دزفول قهرمان، آزادسازی خرمشهر را نماد اتکای یک ملت با اراده و با ایمان به خداوندمتعال برشمرد و افزود: ملت بزرگ ایران با مقاومت و ایثار بی بدیل خود مچ ابرقدرت‌های عالم را برای جداسازی خرمشهرعزیز از خاک ایران به زمین خواباند و دشمن را در نیل به اهداف شوم خود ناکام ساخت.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: امروز نیز می‌توان با برنامه‌ریزی، اتحادِ کلمه، هماهنگی، همدلی، هم افزایی و دوری از حواشی، گردنه‌های سخت و پیچیده را به سلامت پیمود که توجه به این موارد مهم می‌تواند در گردنه‌های مخلتف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مورد الگو گیری و بهره برداری قرار گیرد.

ستایشی ادامه داد: امروز نیز که دشمن به شکل تمام قد به دشمنی با ملت ایران پرداخته می‌توان با تمسک به ارزش‌های بی‌بدیلی مانند آزادسازی خرمشهر از گردنه‌های سختی مانند گردنه‌های اقتصادی عبور کرد و این مهم در کمک و مساعدت به ستمدیدگان و مظلومان و مضاعدت تجلی می‌یابد.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه حل و فصل دعاوی و صلح و سازش به سادگی رخ نمی‌دهد، ادامه داد: تحقق این مهم نیازمند وجود افرادی است که اصحاب دعوا را به هم نزدیک و شرایط موجود را تبیین کنند.

ستایشی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات اصلاحی مرکز وکلا در سازمان زندان‌ها در راستای بحث معاضدت افزود: در سال 1401 در مسیر تحقق سند تحول اقدامات موثری از جمله کمک‌های بلاعوض برای آزادسازی زندانیان انجام شده که از آن جمله می‌توان به پرداخت حق‌الوکاله برای یک هزار و 845 نفر از افراد بی بضاعت اشاره کرد؛ همچنین در سال گذشته 43 هزار پرونده مددجو نیز توسط مددکاران مورد پیگیری قرار گرفت و 3 هزار و 200 نفر از خانواده‌های مددجویان جهت مشاوره حقوقی و مساعدت به مرکز وکلای قوه قضاییه معرفی شدند.

وی همچنین با اشاره به فراز‌های سند تحول و تعالی قوه قضاییه، افزود: تحقق این مهم مورد تاکید ویژه ریاست قوه قضاییه بوده و به جد تحت نظارت معاونت راهبردی و مرکز سند تحول در حال پیگیری است.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: پیگیری جدی سند تحول قضایی، مطالبه مهم مقام معظم رهبری است؛ در سال 1402 باید برای سند تحول گزارش نهایی داشته باشیم و عملکرد آن در خور شان قوه و قابل دفاع باشد.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه اقدامات قوه قضاییه در راستای سند تحول قضایی باید برای مردم ملموس باشد، افزود: معاضدت قضایی، تاثیر بسزا و تعیین کننده‌ای در تحقق ماموریت‌ها و اهداف سند تحول قضایی دارد که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ستایشی، معاضدت را ساز و کاری در راستای تعیین وکیل در محاکم برای دفاع از افراد مستضعف عنوان و خاطرنشان کرد: مراجع قضایی و مرکز وکلای قوه قضاییه باید در این راستا همیاری و همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.

وی ارائه مشاوره حقوقی رایگان در واحد‌های ارشاد و معاضدت قضایی و ایجاد ساز و کار‌های لازم برای تعیین وکیل و دفاع از افراد بی بضاعت را از جمله مصادیق امر معاضدت برشمرد و گفت: واحد‌های ارشاد و معاضدت باید هماهنگ، همدل و هم افزا باشند تا اهداف اصلی معاضدت به نحو احسن محقق شود.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: صدور بیانیه گام دوم انقلاب و مطالبه صریح مقام معظم رهبری مبنی بر تحول قضایی به عنوان آورده دوره جدید و نیز انتظارات روزافزون مردم، موقعیتی ویژه و تاریخی محسوب می‌شود.

ستایشی با بیان اینکه موانع موجود ایجادکننده اطاله دادرسی در محاکم باید برطرف شود، ادامه داد: رفع اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری به عنوان ویژگی‌های خاص سند تحول قضایی تجلی دارد.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین تاکیدکرد: افراد مسئول در واحد‌های ارشاد و معاضدت قضایی باید منضبط، توانمند، با انگیزه و متعهد باشند، ضمن اینکه موارد مورد نظر سند تحول در کلیه واحد‌های قضایی سراسر کشور به بهترین شکل اجرایی شده و ملت بزرگ ما این ارزش را لمس کنند.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237982